Izložba „Milena Pavlović Barili: Jedna slikarka, 15 fotografa, 30 umetničkih dela“ otvorena je sinoć u 19 časova u Italijanskom institutu za kulturu u Beogradu.
Omaž neponovljivoj Mileni organizuje se pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije a u saradnji sa Galerijom Milena Pavlović Barilli, Italijanskim institutom za kulturu u Beogradu i DDOR Osiguranjem. Izložba će biti otvorena do 15. septembra 2022. godine.

Na izložbi učestvuje 15 savremenih srpskih fotografa koji su dali svoj doprinos u viđenju Mileninog stvaralačkog opusa, to su: Marko Krunić, Monika Pavlović, Marko Vulević, Goran V. Popovski, Dušan Reljin, Vukica Mikača, Goran Zlatković, Vuk Dapčević, Jasna Prolić, Miša Obradović, Miloš Nadaždin, Sever Zolak, Nenad Marjanović, Boogie i Nebojša Babić.
Fotografi su ovoga puta imali veliki izazov da dešifruju skrivene poruke Mileninih čudesnih slika koje su je učinile velikom umetnicom, apsolutnom ikonom srpskog modernizma i ženom koja je bila i ostala izvan svog vremena.

Izložbu su zvanično otvoriti: Maja Gojković, potpredsednica Vlade i ministarka kulture i informisanja u Vladi Republike Srbije; Nj. E. Luka Gori, ambasador Italije u Srbiji; Roberto Činkota, direktor Italijanskog instituta za kulturu u Beogradu; Ljiljana Dabić, direktorka Galerije Milene Pavlović Barili i Robert Čoban, predsednik Color Press Group.




Potpredsednica Vlade Republike Srbije i ministarka kulture i informisanja Maja Gojković istakla je tom prilikom da izložba, kroz fotografije 15 autora nudi novu perspektivu na umetnički opus jedne od najznačajnijih srpskih umetnica, potvrđuje da je Milenino delo vanvremensko, i da je kao takvo nepresušna inspiracija slikarima, piscima, dizajnerima i drugim stvaraocima.
„Posebnu vrednost ovoj izložbi daje to što je ona deo projekta kojim se kroz fotografije daje novo viđenje dela velikih srpskih umetnika. Od večeras i beogradska publika ima priliku da se upozna sa radovima petnaest savremenih srpskih fotografa koji su dali svoja viđenja Mileninog vrednog i bogatog stvaralačkog opusa. Na izloženim radovima možemo videti spoj slikarstva kao vrhunske umetnosti, sa fotografijom kao savremenim medijem. Na taj način se dela klasičnih slikara čine prijemčivijim novoj publici i mladim generacijima“, napomenula je ministarka kulture izrazivši zadovoljstvo što će sledeća izložba biti naredne godine u Čačku, gradu koji je u 2023. proglašen za prvu Prestonicu kulture Srbije, a u saradnji sa Umetničkom galerijom „Nadežda Petrović“.

Gojkovićeva je naglasila su Ministarstvo kulture i informisanja, Ambasada Italije i Italijanski institut za kulturu, zajedno sa drugim partnerima, prepoznali važnost predstavljanja Milenine umetnosti u savremenom dobu, čime ta izložba daje izvanredan primer međunarodne saradnje u oblasti kulture.
„Milena, ćerka slavnog italijanskog pisca i muzičkog kritičara Bruna Barilija i Požarevljanke Danice Pavlović, i večeras ovde u Italijanskom kulturnom centru u Beogradu simbolično spaja Srbiju i Italiju. Univerzalna snaga njenog stvaralaštva i danas je spona koja kulturne veze naše dve zemlje čini jačim“, navela je ministarka kulture i dodala da je srpska umetnica i pored svog kratkog životnog puta, postala svojevrsna ikona naše i svetske kulturne scene između dva svetska rata.

„Naša je privilegija što sa ponosom možemo da kažemo da smo imali tako darovitu slikarku. Tim više je naša obaveza da njena dela učinimo što vidljivijim široj publici i da u domaćoj i međunarodnoj javnosti afirmišemo njenu celokupnu umetničku pojavu“, poručila je Gojkovićeva.
Podsetila je da je Milena Pavlović Barili išla ispred svog vremena i bila nosilac modernih trendova, koja je u isto vreme sa ponosom isticala svoje poreklo, nikada ne raskidajući veze sa Požarevcem, Beogradom i Srbijom i ukazala na važnost čuvanja i negovanja uspomene na neponovljivu slikarku, i dodala da su na njenu multimedijalnu ličnost i multikulturalnost uticali brojne svetske metropole i gradovi u kojima je živela i stvarala.
„Učeći od eminentnih profesora, gradila je prepoznatljiv stil kojim je očarala mnoge poklonike umetnosti i otvorila sebi vrata galerija širom sveta. Njeno umetničko sazrevanje može da se prepozna i na delima koja su ovde izložena i koja su joj donela globalnu prepoznatljivost. Tokom života, bila je prisutna ne samo u kulturnim krugovima, već i u poznatim modnim časopisima tog vremena, poput ʼVogaʼ. Višestruko talentovana i svestrana, družila se sa velikim intelektualcima kao što su Alberto Savini, Alfred Kubin, Pol Valeri“, rekla je ministarka kulture.

Gojkovićeva je tom prilikom istakla značaj rada Fondacije Milenin dom – Galeriji Milene Pavlović Barili, koja svojim fondom, ličnim predmetima i porodičnom zaostavštinom od blizu 900 radova, predstavlja jedinstvenog čuvara uspomene na ovu veliku umetnicu.
„Lik i delo Milene Pavlović Barili zaslužuju nacionalnu brigu i punu pažnju, kako bi sećanje na nju bilo održano ne samo u Požarevcu i Srbiji, već i širom Evrope“, izjavila je Gojkovićeva, napomenuvši da se sa predstavnicima njenog rodnog grada i Fondacijom vode intenzivni razgovori o izgradnji galerije dostojne njene uloge u našoj i svetskoj kulturi.

Milena Pavlović Barili (1909 – 1945.) slikarka, ilustratorkinja i pesnikinja bila je jedna od najinteresantnijih ličnosti umetničke Evrope između dva rata. Njeno stvaralaštvo bilo je izuzetno cenjeno u Evropi, a kasnije i u Americi, gde se uporedo sa slikarstvom bavila i ilustracijama za mnoge modne i lajfstajl časopise, modnim dizajnom, kostimom i scenografijom. Milenin slikarski stil se tokom godina menjao, pod uticajem velikih umetnički centra Pariza, Londona i Rima, radovi koji su odisali senzibilitetom i mekoćom izraza, vremenom su dobili strogo linearnu strukturu. Dodajući renesansne elemente, njen stil prerasta u ikonografski. Milenina prva izložba održana je u Beogradu, da bi zatim usledile izložbe u Požarevcu, Londonu, Parizu, Rimu i Njujorku. Iza sebe je ostavila izuzetno bogat opus umetničkih dela. Poslednje godine života Milena provodi u Njujorku, gde se uporedo sa slikarstvom bavila i ilustracijama za mnoge modne časopise kao što su Vogue, Harpers Bazaar i Glamour, kao i modnim dizajnom, kostimom i scenografijom. Umrla je 6. marta 1945. godine u 36. godini života u Njujorku.




Pozivamo sve ljubitelje modernizma i umetnosti da posete izložbu, dešifruju skrivena značenja u delima Milene Pavlović Barili i ujedno uživaju u vizuelizaciji koju su pripremili savremeni fotografi.
beogradski.rs